Заедничко соопштение на 27 партии

Опозицијата во Венецуела не излегува на изборите

Главните опозициски партии во Венецуела официјално соопштија дека нема да учествуваат на парламентарните избори кои се закажани за декември.

EPA-EFE

Во заедничко соопштение на 27 партии, наведено е дека не сакаат да учествуваат во „изборната измама“ која ја организира режимот на претседателот Николас Мадуро.

„Исцрпувајќи ги сите напори и во земјата и надвор од неа да постигнеме натпреварувачки избори кои би обезбедиле почитување на суверената волја на народот, ние, демократските политички организации на Венецуела, ги информираме граѓаните и меѓународната заедница дека едногласно решивме да не учествуваме во изборната измама, која ја организира режимот на Мадуро“, се наведува во соопштението.

Документот го потпишаа 27 партии.

Изборите во Венецуела се закажани за 6 декември, а партиите имаат време да се регистрираат меѓу 10 и 19 август.

Предизборната кампања ќе трае од 21 ноември до 5 декември.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе