ОН: Годинава на Западен Брег убиени 118 Палестинци

Израелските безбедносни сили годинава убија 118 Палестинци на окупираниот Западен Брег, објави Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации.

Фото: ЕПА

Израелските безбедносни сили годинава убија 118 Палестинци на окупираниот Западен Брег, соопшти Канцеларијата на Високиот комесар за човекови права на Обединетите нации (ОХЦХР).

Говорејќи на неделната прес-конференција на Канцеларијата на Обединетите нации (ОН) во Женева, портпаролката на ОХЦХР Равина Шамдасани ја оцени последната ситуација на окупираните палестински територии.

Шамдасани истакна дека во последните недели има алармантно зголемување на конфликтот и насилството врз цивилите во регионот.

Таа рече дека израелските безбедносни сили продолжуваат да користат насилство со смртоносен исход врз Палестинците.

„Оваа година 118 Палестинци, од кои 26 деца и пет жени, се убиени на Западниот Брег, вклучително и источен Ал Кудс (Ерусалим), од страна на израелските безбедносни сили“, рече Шамдасани.

Таа истакна дека оваа година еврејски доселеници убиле тројца Палестинци, меѓу кои и едно дете.

„Убивањето или ранувањето луѓе што не претставуваат закана со употреба на огнено оружје е јасно прекршување на правото на живот“, заклучи Шамдасани.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе