Објавени нови сателитски снимки од руската војска на украинската граница (ФОТО)

Американските медиуми продолжуваат да објавуваат тврдења за трупање на руски сили покрај границата со Украина и подготовки за можна инвазија.

Скриншот

Откако Вашингтон пост објави документ на американските разузнавачки служби со карта на наводните планови за руска инвазија на Украина и сателитски снимки на руските засилувања на границата, Фокс њуз објави нови, уште подетални снимки.

Фокс снимките ги добиле од американската сателтска компанија Максар технолоџис, која ги собира во последните месец дена. Објавените сателитски снимки покажуваат неколку локации на западот на Русија, како и една на Крим, на кои се распоредени руски тактички групи на војници и опрема, односно тешко вооружување и воени возила.

 

Легенда под Главна слика

Скриншот

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе