Напаѓачот се криел зад заложничката

Објавена снимката од нападот на парискиот аеродром Орли (ВИДЕО)

Светските агенции ја објавија снимката од нападот на аеродромот Орли во Париз, направена од безбедносните камери, на која се гледа како напаѓачот фрла торба и ја грабнува војничката одзади, обидувајќи се на сила да ѝ ја одземе пушката.

На видеото, објавено од Асошиејтед прес, се гледа како напаѓачот Зиед бен Белгацем ја фрла торбата, во која властите соопштија дека имало канта со бензин, пред да ја нападне војничката. Тој ја влече наназад држејќи ѝ воздушен пиштол вперен во главата.

Во првите моменти никој не реагира. Набрзо, сепак, луѓето почнуваат да се повлекуваат откако напаѓачот почнува да се движи со заложничката кон нив.

Париски обвинител соопшти дека Белгацем викал дека сака да убие и да умре за Алах. 39-годишниот Французин со туниско потекло беше застрелан и убиен од војници на аеродромскиот терминал.

Таквата федерализација, како што нѐ учи балканското искуство е само преодна фаза која води кон распад на земјата.

повеќе

Во Македонија мора да се случи мирен премин на власта. Така мора да биде и по изборите од 2016 година. Во спротивно, земјата ќе се третира како „пиратска“ или како „разбојничка“ држава.

повеќе

Ако државата е заробена, а институциите не работат - мислам дека е потребно да се употреби сценариото како со АВНОЈ и АСНОМ во Втората светска војна.

повеќе