Објавена снимка: „Русија преместува ракетни системи кон Финска“ (ВИДЕО)

На интернет се појави снимка која наводно покажува два руски ракетни системи за противвоздушна одбрана како се движат по пат од руската страна на границата со Финска.

Скриншот Твитер

Станува збор за снимка објавена на Твитер, која потоа ја пренесоа повеќе западни медиуми, иако нејзината автентичност не е потврдена.

Ракетни системи наводно биле видени како минуваат покрај знак за главниот град на Финска Хелсинки. Станува збор за мобилни одбранбени системи К-300П бастион-П дизајнирани за уништување бродови, вклучувајќи борбени групи на носачи на авиони.

Руското распоредување на силите, ако снимката е автентична, доаѓа откако финската премиерка Сана Марин кажа дека очекува дека нејзината влада ќе ја заврши расправата пред средината на летото за тоа дали ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Последните анкети покажуваат дека 84 отсто од Финците ја сметаат Русија за „значителна воена закана“, што е за 25 отсто повеќе во однос на минатата година. Кремљ предупреди дека влегувањето на Финска во НАТО „нема да ја подобри безбедносната ситуација во Европа“.

Финска и Шведска до сега избегнуваат членство во НАТО иако се поврзани со Западот. Но, сега нештата се сменија бидејќи Финска на истокот има граница со Русија долга 1.313 километри и е вознемирена поради руската инвазија на Украина.

Во меѓувреме, шведската владејачка партија вчера официјално ја почна дебатата за можноста за поднесување барање за членство, потег кој би бил целосна промена на политиката на скандинавското кралство, кое со децении е воено неутрално.

Легенда под Главна слика

Скриншот Твитер

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе