Нови неволји за поранешниот австриски канцелар: Обвинителството бара укинување на имунитетот на Курц

Лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП) Себастијан Курц вчера даде заклетва како пратеник, а обвинителството за стопански криминал и корупција веќе бара од парламентот да го укине неговиот пратенички имунитет.

EPA-EFE

Обвинителството испратило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи истрагата против доскорешниот австриски канцелар поради обвинувањата за проневери и корупција.

Од пратеничката група на ОВП, чиј шеф е сега Курц, порачаа дека не само што ќе го поддржат тоа барање, туку се радуваат што е толку брзо испратено.

„Со тоа е биде овозможено брзо да се отфрлат сите обвинувања против Курц“, наведе пратеничката група.

Одобрение за продолжување на истрагата веројатно ќе биде дадено на една од следните седници на парламентот, бидејќи Курц во времето кога е обвинет за кривичните дела не бил пратеник, и тие не се поврзани со неговото пратеничко дејствување.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе