Нов силен земјотрес го погоди Нов Зеланд, нема предупредување за цунами

Нов силен земјотрес, со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала, ја погоди областа во близина на Нов Зеланд, објави Американската агенција за геолошки истражувања.

Фото: Пиксабеј

Епицентарот бил на длабочина од девет километри и на околу 180 километри североисточно од градот Гизборн.

Нема информации за можни жртви од земјотресот. Не е издадено предупредување за цунами.

Во изминатите неколку дена беа регистрирани голем број силни земјотреси на Нов Зеланд, меѓу кои и земјотрес со јачина од 8,1 степени според Рихтеровата скала на 4 март.

Властите ги предупредија жителите на крајбрежните области на Северниот остров да се евакуираат, поради можноста од голем бран, но цунамито не го погоди островот.

Легенда под Главна слика

Фото: Пиксабеј

Да бидеме реални: регионот на многу начини сè уште е претежно (погрешно) разбран и (погрешно) третиран и меѓународно се нарекува „бурето барут на Европа“.

повеќе

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе