Норвешка ја зголемува воената готовност поради Русија

Од 1 ноември Норвешка ќе ја стави војската во повисок степен на готовност поради војната во Украина, изјави денеска норвешкиот премиер.

Илустрација: ЕПА

Норвешка сега е најголемиот извозник на природен гас во Европската унија, обезбедувајќи околу четвртина од европскиот увоз по намалувањето на дотокот на руски гас.

„Ова е најсериозната безбедносна ситуација во последниве децении“, рече премиерот Јонас Гар Сторе на прес-конференција.

„Нема индикации дека Русија ја шири својата војна во други земји, но поради зголемените тензии изложени сме на повеќе закани, разузнавачки операции и кампањи за влијание“, рече тој.

Норвешка распореди војска за да ги чува нејзините офшор платформи и објекти на копно по нападот на Северен тек на 26 септември и доби поддршка од британската, француската и германската морнарица.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе