Инцидентот не е поврзан со тероризам

Њујорк: Со автомобил влетал во толпа на Тајмс сквер, најмалку една жртва (ФОТО+ВИДЕО)

Најмалку едно лице загина а 19 се повредени откако автомобил во полна брзина влета во пешачката зона на Тајмс сквер, пренесува Ројтерс.

Станува збор за локација која дневно ја минуваат стотици илјади пешаци, најголем број туристи од сите краеви на светот.

Американските медиуми јавуваат дека инцидентот не е поврзан со тероризам, повикувајќи се на извори од њујоршката полиција.

Хаосот настанал кога црвен автомобил „хонда“ влетал во популарната туристичка дестинација.

Њујоршката полиција соопшти дека е уапсен возачот на автомобилот, 26-годишниот Ричард Рохарс од Бронкс.

Сведоците кажуваат дека автомобилот возел во спротивна насока кога преминал на тротоарот со пешаците.

„Сите почнаа да бегаат, во паника за сопствениот живот“, изјавил еден од сведоците на инцидентот за телевизијата Си-би-ес.

На њујоршката полиција во истрагата ѝ помага и ФБИ.

Не треба да паднеме во замката која не втурнува во спиралата на континуирано себепоништување.

повеќе

Инвестицијата за изградба на автопатиштата Штип-Миладиновци и Кичево-Охрид повеќе личи на наш подарок за Кинезите, отколку на вистинска инвестиција.

повеќе

На заштитата на животната средина треба да се гледа како на животно важен дел од управувањето на државата.

повеќе