„Никој нема да се бори“: нападнат руски уред за регрутација, има ранети (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Како што пренесува независниот руски медиум Медиазона, во градот Уст-Илимск во регионот Иркутск, млад човек со пушка нападнал воена канцеларија за регрутирање, а снимка од нападот се прошири на социјалните мрежи.

На снимката се гледа како маж со пушка отвора оган додека луѓето во воената канцеларија за регрутирање бегаат врескајќи.

Видеото е вознемирувачко:

Како што јави Таига.инфо, во нападот има и ранети, меѓу кои и шефот на канцеларијата за регрутирање. Сѐ уште не е познат бројот на ранетите.

Објавено е видео уапсениот напаѓач, кој е идентификуван како 25-годишниот Зинин Руслан, жител на Уст-Илимск.

Меѓу другите, Зинин го застрелал Александар Елисеев, воен комесар, кој е на интензивна нега во критична состојба. Според пишувањата на медиумите, пред истрелот Зинин рекол: „Никој нема да се бори“.

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе