Невакцинираните луѓе во Франција не можат да одат во ресторани, кафулиња, спортски центри

Луѓето што не биле вакцинирани против ковид-19 во Франција повеќе не можат да влегуваат во барови, ресторани, туристички и спортски објекти освен ако не ја прележале болеста.

Фото: ЕПА

Вчера стапи во сила новата мерка според која на невакцинираните лица ќе им треба вакцинална пропусница за да влезат на јавни места.

Франција забележа најголем број новозаразени за еден ден во цела Европа.

Болниците сѐ уште се полнат со пациенти, иако во последните денови на помал број луѓе им е потребна интензивна нега.

Во Франција се воведуваат порестриктивни мерки поради сојот омикрон, кој е позаразен и веќе стана доминантен во многу земји.

Критичарите велат дека пропусниците ќе предизвикаат поделби во земјата во која 94 отсто од луѓето примиле барем една доза од вакцината против ковид-19.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе