Немирите поради корона-мерките во Израел не престануваат (ВИДЕО)

Во Израел продолжуваат протестите против карантинот воведен на 27 декември 2020 година со цел спречување на ширењето на заразата со коронавирусот. Во немирите се повредни четворица полицајци, а приведени се три лица.

EPA-EFE

Протестите продолжуваат во областите во кои живеат претежно ултраортодоксните Евреи, пред сè во Беит Шамс, во близина на западен Ерусалим.

Демонстрантите го изразија незадоволството поради воведените мерки, а имало и судири со полицијата.

Во соопштението на полицијата се наведува дека четворица полицајци се повредени. Во населбите во кои живеат претежно ултраортодоксните Евреи запалени се контејнерите.

Демонстрантите бараат укинување на карантинот и повторно почнување на наставата во еврејските верски школи.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе