САД: Не може да биде „бизнис како и обично“ со Путин за Г20

САД велат дека светот не може да се справи со рускиот претседател Владимир Путин како порано, откако Индонезија го покани него - како и лидерот на Украина Володимир Зеленски - на самитот на Г-20 во ноември, пренесе Би-би-си.

Фото: ЕПА

Претседателот Џо Бајден „јавно го изрази своето противење" на присуството на Путин, додека САД ги „поздравуваат Украинците кои ќе присуствуваат“, рече портпаролката на Белата куќа Џен Псаки.

Таа посочи дека поканата до Русија да присуствува на самитот на островот Бали дошла пред инвазијата на Путин врз Украина.

Одделно, портпаролката на американскиот Стејт департмент Џалина Портер рече дека не може да биде „бизнис како и обично" со Русија на меѓународната сцена.

Таа не кажа дали САД ќе присуствуваат на самитот.

За разлика од Украина, Русија е членка на Г20, група која ја сочинуваат најголемите светски економии.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе