НАТО: Неприфатливо е како Белорусија ги користи мигрантите (ВИДЕО)

НАТО денес го оцени како „неприфатлив“ начинот на кој Белорусија ги „користи мигрантите“ кои во голем број пристигнуваат на границата со Полска, обидувајќи се да продолжат кон западноевропските земји.

EPA-EFE

„Неприфатливо е тоа што режимот (на белорускиот претседател Александар Лукашенко) ги користи мигрантите за хибридна тактика“, се наведува во соопштението на НАТО, во кое се изразува загриженост поради ситуацијата.

„Загрижени сме поради неодамнешната ескалација на границата меѓу Полска и Белорусија. Ја повикуваме Белорусија да го почитува меѓународното право“, се додава.

НАТО порачува дека ќе се грижи за безбедноста на своите членки, а генералниот секретар на воениот пакт Јенс Столтенберг ќе продолжи внимателно да ја следи ситуацијата „која врши притисок“ врз три сојузнички земји – Литванија, Летонија и Полска.

Европската Унија исто така го обвинува Лукашенко дека го оркестрира мигрантскиот бран, кој доаѓа главно од Блискиот Исток, како одмазда за санкции кои му ги наметна Брисел.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе