НАТО може да испрати трупи во Бугарија и Романија

Врховниот командант на НАТО во Европа генералот Тод Волтерс предложил НАТО да воспостави воено присуство во Бугарија и Романија, објави германскиот весник Шпигл.

EPA-EFE

Како што наведува германскиот весник, Волтерс тоа го предложил затоа што Русија, како што тврди Западот, трупа војници во близина на границата со Украина, пренесува Ројтерс.

Шпигл не го цитира директно Волтерс, туку наведува дека има информации дека генералот „повикал на јакнење на трупите на источната граница“ на НАТО по конференцијата преку видео линк со воените команданти на сојузничките држави.

Германскиот весник пишува дека предлозите на Волтерс значат да се прошири источното присуство на НАТО, во рамки на кое Алијансата распореди воени сили во балтичките земји и Полска.

НАТО одби да ги коментира тврдењата на Шпигл.

Бугарија и Романија веќе повикаа на проширување на военото присуство на Алијансата во тие земји.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе