НАТО: Мора да се подготвиме за најлошото поради можна инвазија на Украина

Во Рига денеска завршува дводневната конференција на министрите за надворешни работи на НАТО. Главна тема на самитот е односот на алијансата кон она што на Запад се гледа како растечка руска закана.

Фото: ЕПА

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг предупреди дека Алијансата мора да се подготви за најлошото бидејќи расте загриженоста дека Русија може да подготвува инвазија на Украина, пренесе АП.

Украина наведува дека Москва задржала околу 90.000 војници во таа област по масовните воени вежби во западна Русија на почетокот на оваа година и дека лесно може да ги мобилизира.

Киев денеска побара од НАТО да подготви економски санкции против Москва, со цел да спречи можна инвазија, бидејќи Русија концентрираше десетици илјади војници на границата со Украина.

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба изјави дека на вториот ден од самитот на шефовите на дипломатиите на членките на НАТО во Рига ќе побара дискусија за одговорот на натрупувањето руски воени единици.

Кулеба оцени дека НАТО треба да ја зајакне воената и одбранбената соработка со Киев, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Москва сака сериозни разговори со Вашингтон за правните гаранции кои би исклучиле „било какви нови движења на НАТО на исток и распоредување вооружени системи во близина на руската територија“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе