НАТО ја предупредува Турција да не го користи рускиот систем С-400

НАТО изрази загриженост во врска со извештаите дека нејзината членка Турција за прв пат го користела рускиот систем за противвоздушна одбрана С-400 за време на вежба.

Фото: ЕПА

„Овој систем може да претставува ризик за сојузничките авиони и може да влијае на односите меѓу членките на НАТО“, рече денес портпаролката на Алијансата во изјава за ДПА.

„Ова е одлука на Турција, но С-400 не може да се интегрира во системот за воздушна и ракетна одбрана на НАТО. Важно е Турција да продолжи да работи со другите сојузници за изнаоѓање алтернативни решенија.“

Турските медиуми претходно објавија дека владата во Анкара во петокот тестирала ракети земја-воздух недалеку од црноморскиот град Синоп.

„Ако се потврди турското тестирање на системот С-400, тоа ќе биде за жалење“, рече портпаролката на НАТО.

Слични коментари на оваа тема веќе изјавија во Вашингтон. САД веќе го исклучи својот партнер Турција од програмата на борбени авиони Ф-35 поради купување на рускиот ракетен систем и се закануваа со санкции.

Од друга страна, Турција тврди дека ѝ е потребен сопствен систем за противвоздушна одбрана поради заканите од соседна Сирија, но и од самата Турција.

Анкара вели дека не добила разумна алтернативна понуда од партнерите во НАТО.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе