Народна Република Луганск тврди дека прв пат била погодена со ХИМАРС проектил

Народна Република Луганск тврди дека најмалку еден проектил бил истрелан од американски ракетен систем за повеќекратно лансирање.

Фото: ЕПА

Системите за повеќекратно лансирање на ракети М142 ХИМАРС испорачани од САД веќе ги користела украинската војска во Донбас, објавија денеска властите во Народна Република Луганск (ЛПР).

На нивниот Телеграмски канал претставниците на (ЛПР) во Заедничкиот центар за контрола и координација за прекин на огнот и стабилизација на демаркациската линија објавија порака: „Откриено е гранатирање од позициите на украинските вооружени групи: во 7:20 часот со помош на еден проектил М142 ХИМАРС.

Ова е првпат локалните власти да известат дека системите испорачани од САД се користени во борба.

Пристигнувањето на неколку единици на артилерискиот ракетен систем за висока подвижност М142 во Украина, минатиот четврток го потврди и министерот за одбрана Алексеј Резников. Во објава на Твитер тој изрази благодарност до колегата и пријател генералот Лојд Џеј Остин III за овие моќни алатки!

Тод Брејсил, секретар за печат на Пентагон во четвртокот откри дека Вашингтон ќе му испрати на Киев уште четири системи ХИМАРС покрај четирите веќе испорачани.

Британија пак испорачува три системи за следење М270 МЛРС, додека Германија вети дека ќе се приклучи со уште три такви системи.

Украинските власти сепак инсистираат на тоа дека им треба многу повеќе оружје за да постигнат еднаквост со руските сили.

Плановите за испорака на четирите единици ХИМАРС ги објави американскиот претседател Џо Бајден на почетокот на јуни. Според извештаите на медиумите Белата куќа првично била загрижена дека украинските сили би можеле да погодат цели во Русија со помош на овие системи со долг дострел, што може да предизвика дополнителна ескалација од страна на Москва.

По оваа објава државниот секретар Антони Блинкен рече дека „Украинците ни дадоа гаранции дека нема да ги користат овие системи против цели на руска територија“.

Сепак, неколку високи украински функционери оттогаш рекоа дека Киев го задржува правото да користи оружје испорачано од САД на цели на Крим, кои и Украина и Русија го сметаат за дел од своја територија.

Полуостровот стана руски регион по референдумот во 2014 година, на кој огромното мнозинство гласаше за обединување со Русија по државниот удар на Мајдан во Киев.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

На 6 октомври 1946 година почна носењето на моштите на Гоце Делчев од Софија во Скопје, столицата на слободна Македонија.

повеќе

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе