Напад во Норвешка: четири лица избодени со нож, осомничениот уапсен

Непознато лице „случајно“ ранило четири лица на југоистокот на Норвешка со нож, соопшти денеска норвешката полиција.

Фото: ЕПА

Меѓу повредените едно лице добило тешки телесни повреди.

Осомничениот е уапсен, објави полицијата на Твитер, без да ги наведе мотивите за нападот.

На местото на нападот, во селото Норе, испратени се голем број полициски патроли, амбулантни возила и три медицински хеликоптери.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе