Најстариот пингвин во светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година (ВИДЕО)

Женката пингвин по име Олде од Зоолошката градина во градот Оденсе во Данкса влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако наполни 41 година.

EPA-EFE

Видот кој е со потекло од Антарктикот и околните острови обично живее само триесетина години.

Целата зоолошка градина е горда на Олде за која велат дека е тивка и мирна.

Поради своите години Олде сега има нешто поинаков третман во однос на останатите пингвини, па рибата ѝ ја послужуваат одвоено за да не мора да ја дели со помладите пингвини.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе