На истокот на земјата

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

Земјотресот се случил во близина на градот Сивриџе, но бил почувствуван и во други соседни земји, вклучувајќи ги Сирија, Грузија, Либан и Ерменија. Неговата длабочина e измерена на 10 километри од страна на ЕМСЦ, а бил доволно жесток за луѓето да истрчаат на отворено за да се засолнат, пренесуваат локалните медиуми.

Најмалку четири или пет згради се урнале во Сивриџе, јавија турските медиуми.

 

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе

Ама бидејќи капиталисти со ситни души ја владеат земјава јас и ти ќе плаќаме, коментираат бизнисмените.

повеќе