Најсмртоносен бродолом во 2020 година

Најмалку 140 мигранти се удавиле во близина на брегот на Сенегал

Најмалку 140 мигранти се удавиле во близина на брегот на Сенегал во најсмртоносниот бродолом оваа година, соопшти денес агенцијата на ОН, пренесе Си-ен-ен.

Брод со 200 патници се запали и се преврте во саботата само неколку часа откако испловил од рибарскиот град Мбоура, 100 километри јужно од главниот град Дакар, соопшти Меѓународната организација за миграција (ИОМ).

Сенегалската и шпанската морнарица и околните рибари спасиле околу 60 луѓе, но „најмалку 140 лица се удавија“, соопшти ИОМ.

Опасниот морски премин од Западна Африка до Канарските острови некогаш бил главна рута за оние кои сакале да побегнат од сиромаштија. Обидите за бегство по таа рута станале поретки кога Шпанија ги засилила патролите во 2005 година, но оваа година нивниот број повторно се зголемува.

Оваа година 11.000 мигранти пристигнале на Канарските острови од Западна Африка, што е повеќе од четири пати повеќе отколку во истиот период во 2019 година, додаде ИОМ.

Четиринаесет чамци со 663 мигранти го напуштиле Сенегал во септември, а четвртина од нив се превртеле или претрпеле друг инцидент, соопшти ИОМ.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе