Црна Гора

Најмалку 11 мртви во пукање на Цетиње, убиени и деца. Полицијата го ликвидирала напаѓачот (ВИДЕО)

Бројот на жртвите на масакрот на Цетиње, кој го изврши Вучко Бориловиќ, расте од час во час. Неофицијално, убиени се најмалку 11 луѓе, меѓу кои четири деца, пренесуваат црногорските медиуми.

EPA-EFE

Засега е непознат бројот на ранетите во огнената престрелка. Еден припадник на црногорската полиција е тешко ранет во главата.

Целиот настан почнал околу 16 часот. По кратка семејна расправија Бориловиќ извадил пиштол и почнал да пука. Полицијата веднаш реагирала и се обидела да го совлада, но тој не се предавал и пукал во минувачите и полицајците.

Тие потоа испукале повеќе истрели и го убиле 34-годишниот Бориловиќ.

 

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе