Најкрвавиот масакр во американските училишта годинава: сѐ траеше 5 минути (ВИДЕО)

Американската јавност од синоќа е во шок поради инцидентот што се случи во училиште во Мичиген. 15-годишник со пиштол влегол на училишната територија и убил тројца ученици, а осум тешко ранил. Иако полицијата сѐ уште го истражува случајот, невозможно е да не се постави прашањето - кој е мотивот за ваквото страшно злосторство. Според Њујорк тајмс, ова е најкрвавото масовно пукање во училиште во САД годинава.

Фото: ЕПА

По пријавата за пукање, на местото набргу пристигнала полиција, која го опколила училиштето. Во меѓувреме, тинејџер (15) уби три лица на возраст од 14, 17, 16 години.

Осум лица добија тешки телесни повреди. Две лица се оперирани и се на интензивна нега, додека шестмина повредени се во стабилна состојба.

Полицијата сѐ уште ги истражува околностите што довеле до инцидентот во училиштето, но засега се сомнева дека осомничениот дејствувал сам. Тој бил уапсен без да даде отпор, откако испукал 15 до 20 истрели.

„Сè траеше само пет минути“, изјави заменик-шерифот Мајкл Мекејб. По апсењето, осомничениот не сакал да разговара со полицијата, туку одбрал да се брани молчејќи.

„Сочувствувам со семејствата, кои минуваат низ незамислива тага поради загубата на најблиските“, рече американскиот претседател Џо Бајден.

Заменик-шерифот Мекејб го пофали училиштето и неговите вработени за подготвеноста за ваков настан и за навремената евакуација.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе

Зголемувањето на цените на храната се случува од причини кои се многу посложени отколку зголемувањето на другите цени, така што справувањето со тие причини бара различни стратегии. 

повеќе