Најголемата нуклеарна централа во Европа е затворена

Работата во украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под контрола на руските сили, е целосно прекината како безбедносна мерка, соопшти утрово Енергоатом државната агенција задолжена за електраната.

Фото: ЕПА

Електраната во Запорожје беше „целосно исклучена“ откако агенцијата го исклучи реакторот 6 од мрежата. Во тек се подготовките за негово разладување и пренесување во ладна состојба, се вели во соопштението.

Во средата Киев ги повика жителите на руската област околу електраната, да се евакуираат заради сопствена безбедност.

Русија и Украина се обвинуваат меѓусебно за гранатирање на нуклеарната централа, што се заканува со нуклеарна катастрофа. Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на демилитаризација на околната област.

Енергоатом објави дека постои висок ризик од натамошно оштетување на електричната мрежа што ја снабдува електраната, поради што централата ќе мора да премине на „напојување со дизел генератори“, што е ограничено со „количината на достапното дизел гориво“.

„Затоа, беше донесена одлука да се исклучи реакторот 6 и да се стави во најбезбедна состојба“, се вели во соопштението.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе