Најбараниот криминалец во Индија убиен во судница (ВИДЕО)

Јитендер Ман Гоги беше убиен во судница во главниот град на Индија, Њу Делхи, поради што завладеа голема паника во земјата.

EPA-EFE

Двајца мажи преправени во адвокати влегле во судницата во главниот индиски град Њу Делхи и за време на сослушувањето го изрешетале најопасниот криминалец во таа земја, Китендер Ман Гоги, против кого требало да почне судењето за повеќе злосторства – убиства, грабнувања, измама и многу други.

Убиството се случило во општината Рохини, а се верува дека лажните адвокати, кои ги убиле припадници на обезбедувањето, припаѓале на сопернички клан на криминалната организација на Гоги.

Гоги беше на врвот на листата на најбарани лица во Индија, а уапсен беше во март 2020 поради сомнеж за убиство и изнуда. Тој бил главна мета на соперниците бидејќи се наметнал како еден од главните играчи во индиското подземје.

Со криминал почнал да се бави како тинејџер, кога крадел автомобили и друг имот. Беше и главен осомничен за убиството на популарен пејач во индиската сојузна држава Харијана.

Инцидентот предизвика расправа за безбедноста во судниците во Делхи. Еден службеник истакна дека убиството на Гоги покажува дека нема доволно заштита и планирање.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе