Од челичарницата Азовстал

Над 250 украински борци се предадоа, Киев му нареди на Мариупол да попушти (ФОТО+ВИДЕО)

Украинската војска денеска соопшти дека има цел да ги евакуира своите преостанати војници од нивното последно упориште во Мариупол, бидејќи борците, кои се држеа 82 дена, почнаа да се предаваат, најавувајќи го крајот на најкрвавата битка во Европа во последните децении, вели Ројтерс.

 

Ројтерс видел дека автобусите ја напуштаат огромната челичарница Азовстал во текот на ноќта и пет од нив пристигнуваат во градот Новоазовск, контролиран од Русија. Во еден од нив, означен со латинската буква „Z“, која стана симбол на рускиот напад, ранети мажи лежеле на носилки на три ката.

Видеото објавено од руското Министерство за одбрана покажува дека борците ја напуштаат фабриката, некои ги носат на носилки, други се со кренати раце за да бидат претресени од руските војници.

Русија соопшти дека 256 украински борци го „положиле оружјето и се предале“, вклучувајќи 51 тешко ранет. Украина соопшти дека 264 војници, вклучително и 53 ранети, ја напуштиле фабриката за метал, а во тек се напори за евакуација на другите што сѐ уште се внатре.

„Гарнизонот ‘Мариупол’ ја исполни својата борбена мисија“, се вели во соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина.

„Врховната воена команда им нареди на командантите на единиците стационирани во Азовстал да ги спасат животите на персоналот... Бранителите на Мариупол се хероите на нашето време“.

Се чини дека предавањето го означува крајот на битката за Мариупол, каде што Украина верува дека десетици илјади луѓе биле убиени под повеќемесечно руско бомбардирање и опсада.

Градот сега е во урнатини. Неговото целосно заземање е најголемата победа на Русија во војната, давајќи ѝ на Москва целосна контрола врз брегот на Азовско Море и непрекинат појас од источна и јужна Украина со големина колку Грција.

Но тоа се случува додека руската офанзива слабее на друго место, при што нејзините трупи околу градот Харков на североисток во последно време се повлекуваат со најбрзо темпо откако беа протерани од север и од областа околу Киев на крајот на март, вели Ројтерс.

Властите од двете страни дадоа неколку навестувања за крајната судбина на последните бранители на Мариупол, при што украинските власти разговараа за изгледите за некаков вид размена на руски затвореници, но не дадоа детали.

„Се надеваме дека ќе успееме да ги спасиме животите на нашите момци“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во обраќањето рано утрово. „Меѓу нив има и тешко повредени. Тие добиваат нега. На Украина ѝ требаат живи украински херои“.

Украинската заменик-министерка за одбрана Хана Малјар рече дека 53 повредени војници од челичарницата биле префрлени во болница во Новоазовск под руска контрола, околу 32 километри на исток, а уште 211 лица биле пренесени во градот Оленивка, исто така во област контролирана од сепаратистите поддржани од Русија.

Сите евакуирани ќе бидат предмет на потенцијална размена на затвореници со Русија, додаде таа.

Сепак, Државната дума, долниот дом на рускиот парламент, денеска соопшти дека размислува за забрана на размената на борци од полкот Азов за руски војници, а еден руски пратеник дури предложи смртна казна за борците од Азов.

„Тие не заслужуваат да живеат“, рече пратеникот Леонид Слуцки.

Пријавени тешки гранатирања

Мариупол е најголемиот град што Русија го зазеде од почетокот на својата инвазија на 24 февруари, што за прв пат по неколку месеци ѝ дава јасна победа на Москва, вели Ројтерс.

Во соопштението објавено доцна во понеделникот, Азовскиот полк, украинската единица што ја држеше челичарницата, рече дека ја постигнал својата цел во текот на 82-те дена отпор со тоа што ѝ овозможил на Украина да го брани остатокот од земјата.

„Со цел да се спасат животи, целиот гарнизон во Мариупол ја спроведува одобрената одлука на Врховната воена команда и се надева на поддршка од украинскиот народ“, се вели во објавата од Азовскиот полк на социјалните мрежи.

Во придружното видео, еден од високите команданти на единицата, Денис Прокопенко, ја нарече одлуката да се спасат животите на неговите луѓе „највисоко ниво на грижа за војниците“.

Обединетите нации и Црвениот крст велат дека илјадници цивили загинале под руската опсада на некогаш просперитетното пристаниште од 400.000 луѓе, а вистинскиот биланс не е изброен, но сигурно е најлошиот во Европа по војните во Чеченија и на Балканот во 1990-тите.

Со месеци жителите на Мариупол беа принудени да се кријат во подрумите под постојано бомбардирање, без пристап до храна, свежа вода или топлина, а мртвите тела се фрлаа по улиците.

Украина вели дека Москва испратила мобилни камиони за кремирање за да ги избришат доказите за смртта на цивилите и дека насилно депортирала илјадници жители во Русија.

Москва негира дека напаѓала цивили или ги депортирала и вели дека примала бегалци. Се вели дека сега го враќа нормалниот живот во градот, дел од регионот Донбас, на кој полага право во име на сепаратистите што ги поддржува уште од 2014 година, вели Ројтерс.

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе