На згради во Франција проектирани насловните на Шарли ебдо со карикатурите на Мухамед (ВИДЕО)

Франција минатата недела ја згрози бруталната ликвидација на наставникот по историја Самуел Пати, на кого тинејџер со потекло од Чеченија му ја отсече главата во предградие на Париз, го сними нападот и го објави на социјалните мрежи, поради карикатурите на Мухамед кои Пати им ги покажувал на учениците.

Screenshot

Како дел од изразувањето почит кон Пати вчера на владините објекти во некои француски градови беа проектирани насловните страници на сатиричниот весник Шарли ебдо со цртежи на Мухамед. Францускиот сатиричен магазин сана светски славен по исмалистичкиот напад во јануари 2015, кога браќата Шериф и Саид Куачи упаднаа во редакцијата и убија 12 луѓе.

Цртежите на Мухамед беа проектирани на градските згради во Монпеље и Тулуз, а Пати доби и спомен-обележје на чие откривање во Париз присуствуваше и претседателот Емануел Макрон.

Макрон Пати го опиша како „тивок херој кој беше олицетворение на вредностите на Француската Република“. Постхумно му го додели орденот Легија на честа, највисоката француска цивилна чест.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе