Привремено

Москва забрани странците да продаваат имот, ќе даде 9 милијарди евра за акции од санкционираните фирми

Русија ќе воведе привремени ограничувања за странските инвеститори што сакаат да си ги продадат руските средства за да се осигури дека ќе донесат промислена одлука, а не од политички притисок, рече премиерот во вторникот, како одговор на Москва на западните санкции, пренесе Ројтерс.

Фото: ЕПА

„Во сегашната ситуација со санкциите, странските претприемачи се принудени да се водат не од економски фактори, туку да носат одлуки под политички притисок“, рече премиерот Михаил Мишустин на владиниот состанок.

„Со цел да им се даде шанса на компаниите да донесат промислена одлука, беше подготвена претседателска наредба да се воведат привремени ограничувања за напуштање на руските средства“, рече тој.

Мишустин не соопшти детали. Овој чекор е последен од многуте што Русија ги презеде како одговор на построгите западни нации наметнати откако Москва ја нападна Украина минатата недела.

„Очекуваме дека оние што инвестирале во нашата земја ќе може и понатаму да работат тука“, рече Мишустин. „Отворени сме за дијалог со конструктивно настроените инвеститори.“

Големи компании излегуваат од руска сопственост

Неколку големи компании што со децении работат во Русија најавија дека ја напуштаат сопственоста на руските компании, односно дека ги прекинуваат сопственичките врски со руските компании. Меѓу нив се британскиот енергетски гигант БП, американски Шел и норвешки Еквинор. Новата мерка на Русија, без преседан, се обидува да го ублажи ударот.

„Санкциите нема да нѐ скршат. Ние немаме никаков имот на Запад. Казнувајте нѐ колку сакате, тоа не ни е проблем“, изјави портпаролот на Путин, Дмитриј Песков.

Руската влада соопшти дека ќе потроши до 1 илјада милијарди рубљи (8.993.153.321,50 евра) за купување акции на компаниите што се под санкции.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе