Москва: Пактот на Австралија, Британија и САД е предизвик за неширењето на нуклеарното оружје

Русија денес соопшти дека е загрижена бидејќи воениот пакт Аукус меѓу Австралија, Британија и САД ќе ѝ овозможи на Австралија да влезе во малата група држави кои имаат подморници на нуклеарен погон.

EPA-EFE

Тристраниот пакт, според кој Австралија ќе набави нуклеарни подморници од САД, ја разгневи Франција и ја загрижи Кина откако договорот минатиот месец го објавија Вашингтон, Лондон и Канбера.

Заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков кажа дека Русија ова го гледа како предизвик за глобалното неширење на нуклеарното оружје.

„Загрижени сме и поради партнерството кое на Австралија, по 18 месеци консултации и неколку години обидување, ќе ѝ овозможи да добие подморници на нуклеарен погон“, кажа Рјабков.

Во моментов само САД, Русија, Франција и Кина имаат подморници на нуклеарен погон. Британија оваа технологија ја дoбива од САД.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе