Москва: Нема нафта за оние кои одредуваат горна граница на цената

Русија нема намера да им испорачува нафта на потрошувачите кои одредуваат горна граница на цената за руската нафта, изјави потпретседателот на руската влада Александар Новак.

EPA-EFE

„Ние сме против таквите непазарни инструменти бидејќи таквите преседани се многу штетни за пазарот на енергенси. Тоа само доведува до дефицит и осцилации на цените. Доколку ваквиот механизам биде воведен цената ќе ја платат потрошувачите“, кажа Новак на прес-конференција.

Тој ги предупреди земјите кои планираат да воведат горна граница за цената на руската нафта дека за Русија е прифатливо да им испорачува нафта само на оние купувачи кои ги поддржуваат пазарните механизми во одредувањето на цената на нафтата, пренесува ТАСС.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе