Москва: НАТО го зголемува присуството на границите на Русија и Белорусија

НАТО ја јакне воената инфраструктура во непосредна близина на границите на Русија и Белорусија, изјави денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

EPA-EFE

„Се зголемува присуството на предводницата на НАТО пактот во близина на границите на Русија и Белорусија, се модернизира неговата воена инфраструктура, се создаваат резерви на вооружување, воена техника и материјални средства, се вежба префрлање на трупите“, кажа Шојгу на заедничкиот колегиум на министерствата за одбрана на Русија и Белорусија.

Договорот за формирање на Заедницата на Русија и Белорусија е потпишан на 2 април 1996, а на 8 декември 1999 е потпишан договор за формирање на Сојузната Држава Русија и Белорусија. Шојгу додаде дека во Полска и во балтичките земји е префрлена оклопна бригада на копнената војска на САД и четири мултинационални баталјонски тактички групи. „Во Романија, Полска и Летонија се формирани штабови на коалициските дивизии на Алијансата. Се зголемува капацитетот на инфраструктурата во пристаништата и на аеродромите“, истакна рускиот министер за одбрана.

Според неговата проценка, „бројот на силите на НАТО за реагирање пораснал од 25.000 на 40.000 војници“.

„Во Романија и Полска, Вашингтон распоредува противракетни системи. Притоа, универзалноста на нивните лансирни капацитети овозможува паралелно со противракетите да се користат и крстосувачки ракети „томахавк“ и перспективно ударно вооружување кое го развива Пентагон“, констатираше Шојгу.

Додаде дека САД, со целосна поддршка од НАТО сојузниците, почнале активно да работат на модернизација на тактичкото нуклеарно оружје и базите за негово чување во европските земји.

Како што истакна, особена загриженост предизвикува вклучувањето на пилоти од ненуклеарни држави – членки на блокот во воени вежби на кои се вежба примена на тактичко нуклеарно оружје.

„Тоа претставува директно кршење на Договорот за неширење на нуклеарното оружје“, порача Шојгу.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе

Нам бизнисмените не ни требаат ниту уставни преамбули ниту некакви параграфи за да ги почитуваме Република Бугарија и нејзините граѓани. Ние некого почитуваме доколку прави профит, плаќа даноци и доколку е општествено одговорен.

повеќе