Морисон: Не го лажев Макрон за подморниците

Австралискиот премиер Скот Морисон негира дека го лажел францускиот претседател Емануел Макрон додека тајно преговарал за договор за купување подморници со САД и Велика Британија.

Фото: ЕПА

Обвинението доведе до ескалација на спорот во односите меѓу двете земји поради ненадејното откажување на договорот со Франција, потсетува Ројтерс.

Австралискиот вицепремиер Барнаби Џојс сугерираше дека Франција реагирала претерано.

„Па не украдовме некој остров, ниту ја уништивме Ајфеловата кула, тоа беше договор“, изјави денеска Џојс.

„Договорите имаат одредби и услови, а еден од тие услови и предлози е да можете да излезете од договорот. Излеговме од тој договор“, додаде Џојс.

Австралија во септември се повлече од петгодишниот договор од 66 милиони американски долари со мнозински државната француска компанија Навал груп за производство на 12 конвенционални дизел-електрични подморници.

Наместо тоа, Австралија склучи сојуз со Велика Британија и Соединетите Држави со цел да преземе флота од осум подморници на нуклеарен погон направени со помош на американската технологија.

Макрон вчера во Рим, каде што тој и Морисон присуствуваа на самитот на Групата 20, им рече на австралиските новинари дека новата алијанса е „многу лоша вест за кредибилитетот на Австралија и многу лоша вест за довербата што големите партнери можат да ја имаат во Австралија“.

Запрашан од новинарите дали мисли дека Морисон го лажел, Макрон одговори: „Не мислам, знам“.

Морисон рече дека не го лажел Макрон, додека високи министри во австралиската влада го критикуваа францускиот лидер дека го разгорува спорот со лични навреди.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе