Моментот на експлозијата снимен од сега разрушена продавница во Бејрут (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Снимките од видеокамери за надзор од продавница за мебел во Бејрут го покажуваат моментот на втората експлозија на 4 август во градот.

По првата експлозија луѓето од продавницата излегуваат надвор да видат што се случува, кога ги погодува втората и продавницата се урива врз нив.

Неверојатно, персоналот во продавницата не е повреден.

 

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе