Моќен кардинал во Ватикан одеднаш поднесе оставка: Папата ме принуди

Италијанскиот кардинал Анџело Бечу изјави денес дека бил принуден ненадејно да поднесе оставка од страна на папата Франциско кој го обвини дека користел пари од Ватикан за да им помогне на своите браќа.

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Кардиналот, 72, бил челник на ватиканскиот оддел за канонизација. Тој се одрекол од сите привилегии, вклучувајќи го и правото на кардиналот да учествува на изборите за иден папа.

„Светиот Отец ми објасни дека наводно сум ги фаворизирал своите браќа и нивните активности со пари од секретаријатот, но тоа можам да го објаснам“, изјави Бечу за италијанскиот весник Домани.

Според весникот, Ла Република и некои други медиуми, Бечу дал најмалку 600.000 евра на народната кујна што ја водел неговиот брат во родната Сардинија.

„Можам тоа да го потврдам. Што не е во ред со тоа?“ Праша Бечу, нагласувајќи дека парите биле уплатени на локалната филијала на Каритас.

Кардиналот, наводно, обезбедил договори во вредност од „стотици илјади евра“ за друга компанија управувана од неговиот друг брат.

Компанијата произведува врати и прозорци и работела за амбасадата на Ватикан во Египет и за една амбасада во Куба.

Кардиналот го потврди ова за весникот Домани. „Не украдов ниту едно евро. Не знам дали сум под истрага, но ако ме испратат на судење, ќе се бранам“, рече Бечу.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/CLAUDIO PERI

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе