Меркел присуствуваше на првата седница на новиот состав на германскиот парламент

Германската канцеларка Ангела Меркел присуствуваше на првата седница на новиот состав на германскиот парламент, во кој има повеќе жени и припадници на малцинствата, во галеријата за посетители.

Фото: ЕПА

Долниот дом на парламентот, во кој седат просечно најмладите пратеници досега и првите две трансродови пратенички, се состана за да го избере својот претседател и другите членови на претседателството.

Германските конзервативци на изборите на 26 септември, по 16 години владеење го постигнаа својот најлош резултат досега.

Меркел не се кандидираше на изборите. Но, нејзиниот рејтинг останува висок и таа ќе остане на функцијата се додека Бундестагот не го избере нејзиниот наследник, веројатно Олаф Шолц од СПД.

Социјалдемократската партија на Германија (СПД), која на изборите беше прва, преговара за формирање коалициска влада со Зелените и либералите (ФПД), што треба да биде завршено до 6 декември.

Трите партии посочуваат дека нивната коалиција, прва од ваков вид на национално ниво, ќе биде нов почеток за Германија и ќе се фокусира на модернизирање на германската економија, најголемата во Европа, и борба против климатските промени.

Новиот Бундестаг, 20 во повоениот период, е најголемиот досега и има 736 пратеници.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе