Поранешниот руски претседател

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик претседателот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински региони во Руската Федерација.

EPA-EFE

„Вистината триумфира! Голема Русија повторно се раѓа“, напиша Медведев на Телеграм.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно во Кремљ го потпиша указот за прием на Херсонската и Запорошката област, како и Доњецката и Луганската Народна Република во составот на Русија.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе