Медведев: Благодарение на Зеленски, Русија ќе оди до крај

Киев одби да преговара и Русија благодарение на тоа ќе ја заврши својата работа до крај, кажа поранешниот претседател на Русија Дмитриј Медведев.

EPA-EFE

Медведев, актуелниот заменик претседател на Советот за безбедност на Русија, на овој начин го коментираше изборот на украинскиот претседател Володимир Зеленски за „Личност на годината“ од страна на американскиот магазин Тајм.

„И руските медиуми имаат за што да го наградат Злеенски – за неговото одбивање да преговара“, оцени Медведев.

„Благодарение на тоа, Русија без какви било дополнителни прашања ќе ја сработи работата до крај, без непотребни компромиси“, истакна тој.

Американски Тајм на 7 декември за личност на 2022 го прогласи Зеленски и „духот на Украина“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков оцени дека таквата одлука одговара на општозападниот мејнстрим, кој има русофобен карактер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе