Маж турна жена пред воз во метрото во Брисел (ВИДЕО)

На видеоснимката се гледа како жената за влакно избегнува смрт во бриселското метро.

Фото: скриншот

Маж турнал жена пред заитан воз во главниот град на Белгија, а машиновозачот закочил на неколку сантиметри од нејзиното тело. Инцидентот е снимен на видео, а човекот набргу потоа е уапсен.

Видеото снимено на метростаницата Рожие во петокот вечерта покажува како мажот се прикрадува зад жената, па со двете раце ја турнува на шините пред возот што доаѓа. За среќа, машиновозачот успеал да закочи пред неподвижното тело на жената да биде прегазено од возот.

Напаѓачот бега, а луѓето тргнуваат да ја извадат жената од шините.

„Возачот реагираше многу добро, но е многу шокиран, како и жртвата“, изјави за Брисел тајмс портпаролот на бриселската јавна транзитна компанија СТИБ.

Јавното обвинителство на Брисел соопшти дека мажот бил уапсен неколку минути подоцна на друга метростаница во градот. Тој е обвинет за обид за убиство.

Сличен инцидент се случи неколку часа подоцна во Њујорк, кога 40-годишна жена беше турната во смрт на станицата на метрото Тајмс сквер во саботата наутро. Човекот што ја турнал имал криминална историја, полицијата го опишала како „емоционално вознемирен“ и се чини дека немал претходна врска со својата жртва. Тој ѝ се предал на полицијата набргу по „неиспровоцираниот“ напад, им рече на новинарите во станицата комесарот на њујоршката полиција, Кичант Севел.

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе