Лукашенко: Полска сака да го заземе западниот дел на Украина, Киев ќе нè моли за помош

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко денеска одржаа заедничка прес-конференција во Сочи, Русија.

Фото: ЕПА

На прес-конференцијата Лукашенко рече дека „Западот се обидува да ја распарчи Украина“ и ја обвини Полска дека се обидува да го заземе западниот дел од Украина.

Тој, исто така, посочи дека порано или подоцна Киев ќе мора да побара помош од Русија и Белорусија за да го спречи ова наводно полско посегнување по територија.

Белорускиот лидер не даде никакви докази за своите тврдења, наведе Ројтерс.

„Она што нè загрижува е дека тие се подготвени, Полјаците и НАТО, да излезат, да помогнат да се заземе западна Украина како што беше пред 1939 година“, рече Лукашенко.

Рускиот претседател Владимир Путин, од друга страна, најмногу зборуваше за напорите на Русија да ги принуди странските компании за руските извозни производи да плаќаат во рубљи. Тој рече дека тоа ќе ја зајакне руската национална валута.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе