Лукашенко: Мора да го зајакнеме воениот сојуз, Русија не може сама да се бори против НАТО

Белорускиот претседател Александар Лукашенко, поради веројатниот пристап на Шведска и Финска во НАТО, повика на зајакнување на Организацијата на договорот за колективна безбедност (ЦСТО), воена алијанса предводена од Русија што настана како противтежа на НАТО.

Фото: ЕПА

„ЦСТО мора да го консолидира својот статус во меѓународниот систем за контрола и поделба на власта“, рече Лукашенко на состанокот на организацијата во Москва, пренесе белоруската новинска агенција Белта.

Русија не може сама да се бори против проширувањето на НАТО, додаде тој.

Лукашенко, кој често се нарекува „последниот диктатор на Европа“, ја оправдува руската инвазија на Украина со трупањето на силите на НАТО во Источна Европа. Заедно со Русија и Украина во ЦСТО се и бившите советски републики Ерменија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан, но ниедна од членките не испрати свои војници за да ѝ помогне на Русија.

Меѓутоа, бидејќи инвазијата почна и од територијата на Белорусија, Западот освен кон Москва воведе санкции и кон Минск. Белоруската влада во неделата објави дека поради воведените санкции државата загубила меѓу 16 и 18 милијарди долари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе