Лукашенко: Ѝ наредив на војската да ги гаѓа западните престолнини ако некој нè нападне

Белорускиот претседател Александар Лукашенко се закани со воена одмазда на секој кој ќе ја нападне неговата земја поради тоа што тензиите околу војната во соседна Украина и понатаму растат.

EPA-EFE

Зборувајќи синоќа пред Денот на независноста на Белорусија, Лукашенко кажа дека им наредил на своите оружени сили да ги гаѓаат „центрите на одлучување“ на западните престолнини во случај на напад на Белорусија, пренесува белоруската новинска агенција Белта.

„Не нè чепкајте нас и ние нема да ве чепкаме вас“, порача Лукашенко.

„Ако само се осмелите да нападнете, како што планираат, на југот Гомел или рафинеријата за нафта Мозир, аеродромите, пистите во Лунинец или Брест, одговорот ќе биде моментален. Во една секунда! Имаме со што да одговориме“, кажа Лукашенко и истакна дека центрите се на дофат на проектилите и дека нема да гледаат кој седи во кабинетите и палатите, туку дека одговорот ќе биде недвосмислен.

Тој истакна дека негова задача како претседател е да ја штити земјата.

Западот стравуваше дека Белорусија официјално ќе ѝ се приклучи на Русија во војната во Украина на крајот на февруари, а Лукашенко призна дека руски проектили биле испукани на Украина од белоруска територија во првите денови на инвазијата.

НАТО неделава на самитот во Мадрид одлучи значително да го зајакне своето источно крило и да го почне процесот на примање на Финска и Шведска во воениот пакт.

Рускиот претседател Владимир Путин потоа најави дека ќе одговори на можното префрлање на војници на НАТО во Финска со пропорционално распоредување руски сили во регионот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе