Лукашенко ги забрани сите поскапувања

Белорускиот лидер Александар Лукашенко со декрет ги забрани зголемувањата на цените во својата земја.

EPA-EFE

„Од 6 октомври е забрането секое поскапување. Забрането е!“, кажа тој на денешниот состанок на владата, пренесува државната новинска агенција Белта.

„Не од утре, туку од денес“, додаде белорускиот претседател.

Целта на таа наредба е да се обезбеди никој да не може да го искористи рокот за кревање на цените, кажа 68-годишниот Лукашенко.

Оние кои ќе го прекршат декретот „веднаш ќе бидат уапсени и ќе бидат кривично гонети“, кажа тој.

Лукашенко не ја исклучи целосно можноста во иднина да има поскапувања во некои области, ако бидат официјално одобрени.

Според државната канцеларија за статистика, инфлацијата во Белорусија во август изнесувала 17,9 отсто во споредба со истиот месец минатата година.

Особено скокнале цените на храната. Според предвидувањата на белоруските економски експерти, стапката на инфлација до крајот на годината би можела да порасне и до 19 отсто.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе