Лукашенко: Ако сакаат да се борат до последниот Украинец или Полјак, тоа е нивен избор

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко даде изјава за медиумите по средбата со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, која се одржа во саботата во Минск.

Фото: ЕПА

„Западот во моментов ги разгледува опциите за продолжување на воените активности во Украина, што обезбедува продолжување на руската специјална воена операција", рече Лукашенко.

„Веруваме дека тие размислуваат за начини за продолжување на војната. Ако е така, специјалната операција нема да заврши“, рече Лукашенко, пренесе белоруската новинска агенција БелТА.

„Ако сакаат да се борат до последниот Украинец или до последниот Полјак или некој друг платеник, тоа е нивен избор. Засега ниту нашите разузнавачки служби, ниту јас не гледаме подготвеност да се вклучат во преговорите за ставање крај на конфликтот“, рече Лукашенко.

„Јасно ја објаснивме нашата позиција. Ниту Русија, ниту Белорусија никогаш не ја сакаа оваа војна“, рече Лукашенко за руската инвазија на Украина, која Кремљ ја започна на крајот на февруари оваа година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе