Литванија воведува санкции за транспорт на стоки во руската енклава

Литванските власти објавија дека од денеска стапува на сила забраната за транспорт на стоки опфатени со европските санкции до руската енклава Калининград преку нивната територија.

Фото: ЕПА

Гувернерот на Калининградската област Антон Алиханов изјави дека забраната ќе опфати околу 50 отсто од стоките што ги увезува Калининград.

„Сметаме дека ова е најсериозно прекршување на правото на слободен транзит до и од Калининградската област“, рече Алиханов во видео објава на интернет.

Тој најави дека властите на Калининград ќе работат на укинување на таа суспензија.

Санкциите на ЕУ првенствено вклучуваат јаглен, метали, градежни материјали и напредна технологија.

Сегашното стапување во сила беше потврдено од филијалата на литванските државни железници во писмо до клиентите по објаснувањето на Европската комисија во врска со механизмот за санкции.

Портпаролот на филијалата ја потврди содржината на писмото, но одби да коментира.

Министерството за надворешни работи не одговори на барањето за коментар.

Лоциран помеѓу членките на ЕУ и НАТО, Полска и Литванија, Калининград добива испораки од Русија преку железница и гасовод преку Литванија.

Таа енклава беше киднапирана од Црвената армија во април 1945 година во нацистичка Германија и оставена на Советскиот Сојуз по Втората светска војна.

Калининград е седиште на руската балтичка флота и ракетите „искандер “, кои можат да носат нуклеарни боеви глави, а се наоѓа на брегот на Балтикот меѓу Литванија и Полска, и нема копнена граница со Русија.

Во февруари Литванија го затвори својот воздушен простор за летови од Русија до Калининград, принудувајќи ги комерцијалните превозници да поминат подолг пат преку Балтичкото Море.

 

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе