„Да јаваме коњи голи до половина“

Лидерите на Г7 ги исмеваа „мачо“ фотографиите на Путин (ВИДЕО)

Лидерите на групата седум богати нации на состанокот во Германија ги исмеваа мачо-фотографиите на рускиот претседател Владимир Путин.

Фото: ЕПА

Додека лидерите седеа собрани на својот прв состанок на тридневниот самит на Г7 во Баварските Алпи, британскиот премиер Борис Џонсон праша дали треба да ги соблечат јакните - или треба да се соблекуваат и понатаму.

„Сите мора да покажеме дека сме појаки од Путин“, рече Џонсон, а некои негови колеги се смееја.

„Да јаваме коњи голи до половина“, рече канадскиот премиер Џастин Трудо.

„О, да“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен.

„Јавањето е најдобро“.

Лидерите на Г7 разговараа за напорите за понатамошна изолација на Русија поради нејзината инвазија на Украина, во која се убиени илјадници луѓе и се протерани милиони од нивните домови.

Обединетото Кралство, Канада, Јапонија и САД најавија чекори за забрана за увоз на руско злато. Г7 ги вклучува и Франција, Италија и Германија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе