„Да јаваме коњи голи до половина“

Лидерите на Г7 ги исмеваа „мачо“ фотографиите на Путин (ВИДЕО)

Лидерите на групата седум богати нации на состанокот во Германија ги исмеваа мачо-фотографиите на рускиот претседател Владимир Путин.

Фото: ЕПА

Додека лидерите седеа собрани на својот прв состанок на тридневниот самит на Г7 во Баварските Алпи, британскиот премиер Борис Џонсон праша дали треба да ги соблечат јакните - или треба да се соблекуваат и понатаму.

„Сите мора да покажеме дека сме појаки од Путин“, рече Џонсон, а некои негови колеги се смееја.

„Да јаваме коњи голи до половина“, рече канадскиот премиер Џастин Трудо.

„О, да“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лаен.

„Јавањето е најдобро“.

Лидерите на Г7 разговараа за напорите за понатамошна изолација на Русија поради нејзината инвазија на Украина, во која се убиени илјадници луѓе и се протерани милиони од нивните домови.

Обединетото Кралство, Канада, Јапонија и САД најавија чекори за забрана за увоз на руско злато. Г7 ги вклучува и Франција, Италија и Германија.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе