Летонија побара на Украина да ѝ се дозволи да ја нападне Русија  

Летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс повика НАТО да ѝ „дозволи“ на Украина да го користи оружјето кое ѝ го испратија западните држави за напади на руска територија.

EPA-EFE

Шефот на летонската дипломатија тоа го кажа за Блумберг на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на членките на НАТО во Букурешт,

„Конкретно, оружјето би требало да се користи за напади на локациите од кои Москва ги врши ракетните напади на критичната инфраструктура на Украина“, кажа Ринкевичс. „Треба да им дозволиме на Украинците да го користат оружјето за гаѓање на ракетните локации или аеродромите од каде тие операции се вршат“.

Додека Москва повеќе пати го предупреди Западот да не ја „пумпа“ Украина со разно оружје, сугерирајќи дека таквото однесување на крајот може да доведе до директен конфликт меѓу НАТО, предводен од САД, и Русија, Ринкевичс ја отфрли таквата загриженост. „Блокот не треба да се плаши од ескалација“, кажа тој.

Летонија, заедно со другите балтички земји и Полска, е меѓу најгласните поддржувачи на Киев во војната во Украина.

Највисоки функционери на земјата во повеќе наврати го посетуваа Киев за да ја изразат својата поддршка, а последната посета беше за време на викендот кога Ринкевичс, заедно со своите колеги од Литванија, Естонија, Финска, Шведска, Норвешка и Исланд се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе