Со европски функционер

Лавров со обид да биде духовит: Може да се фотографираме ако ми кажете некоја тајна (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров пред средбата со генералниот секретар на Советот на Европа Торбјорн Јагланд се обиде да се пошегува на темата на доверливите разузнавачки информации кои му ги кажал американскиот претседател Доналд Трамп.

Снимката од „шегата“ ја објави руското министерство за надворешни работи на својот профил на Твитер.

„Дали ќе има проблем со снимањето протоколарни фотографии?“, го прашува Јагланд Лавров.

„Зависи од тоа какви тајни ќе ми откриете“, кажува рускиот министер.

„Шегата“ на рускиот шеф на дипломатијата се однесува на информацијата на Вашингтон пост дека Трамп на средбата со Лавров на 10 мај во Белата куќа наводно му открил информации кои загрозиле „исклучително важен извор на разузнавачки информации“ за ИСИС.

Постојат кафе барови каде стои натпис дека немаат интернет па препорачуваат луѓето да си прават муабет како порано. 

повеќе

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе