Лавров: САД се подготвени да одговорат на руските предлози за НАТО

На разговорите во Женева дипломатите разговараа за барањата на Москва за ограничување на проширувањето на НАТО.

Фото: ЕПА

Вашингтон вети дека ќе одговори писмено на предложените безбедносни гаранции од Москва, објави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров по разговорите со својот американски колега, државниот секретар Антони Блинкен.

Говорејќи за новинарите непосредно по состанокот во петокот во швајцарскиот град Женева, Лавров рече дека американската страна го изнела својот првичен став за двата нацрт-договори создадени од Кремљ. „Блинкен ми кажа дека е задоволен од размената што ја имавме и нѐ увери дека тоа ќе му помогне да даде писмен одговор следната недела“. Сепак, додаде Лавров, во моментов „нивната реакција е само прелиминарна - бевме предупредени на ова“.

Запрашан дали Русија планира да го објави одговорот, високиот дипломат рече дека прашањето треба да им се постави на Блинкен и на американската страна. Москва првично јавно ги соопшти своите предлози и намери за разговори.

Лавров, исто така, додаде дека барањата Украина да не биде примена во НАТО не се знак дека Русија сака да воспостави контрола над „сферата на влијание“, туку обид да го спречи блокот „да го посее семето“ на конфликт во Источна Европа.

Покрај тоа, Лавров рече дека американската страна се обврзала да помогне во спроведувањето на договорите од Минск, со цел да му се стави крај на конфликтот во регионот Донбас во Украина. Москва претходно го обвини Киев за непочитување на договорот, потпишан во 2014 година, со тоа што одбил да разговара со сепаратистичките лидери на двете самопрогласени автономни „републики“ во Доњецк и Луганск. Украинскиот претседател Володимер Зеленски тврди дека отцепените региони се руски вазали и инсистираше дека наместо тоа треба да се сретне со претседателот Владимир Путин.

Пред дискусиите, Блинкен предупреди дека шансите за постигнување значителен напредок се мали. „Не очекувам ништо спектакуларно“, рече тој, тврдејќи дека средбата ќе биде шанса да се „види какви заклучоци извлекла Русија од овие дипломатски контакти“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе